Povinnosti predávajúceho po predaji nehnuteľnosti

12.01.2023

Povinnosti predávajúceho po predaji nehnuteľnosti

V tom to článku sa pozrieme na to čo treba urobiť čo najskôr, po predaji nehnuteľnosti.

Predali ste nehnuteľnosť v roku 2022? Verím, že celý priebeh obchodu bol hladký a transparentný a využitia služby realitného makléra ste boli s jeho službami spokojní.

Po vyplatený kúpnej ceny, a prepis majiteľov na katastri, obchodný prípad ešte nekončí.

V záverečnej fáze obchodného procesu, kedy je potrebné už len odovzdať byt novému majiteľovi.

Viete aké povinnosti máte vyplývajúc zo zákona? Mali ste to napísané v kúpnej zmluve, kto kedy ako to urobí prepisy odhlásenia do koľko pracovných dní?

Upozornil vás na to realitný maklér, ktorý zrealizoval predaj?

Ako pracujem my?

Rozposielam informačný email s informáciami, čo všetko je dobré sa ešte treba urobiť po predaji a kúpe napr. nového bývania. Je to "checklist" , ktorý keď dodržíte naše navrhované postupy, nedostanete sa do problémov.


 Odovzdanie bytu medzi predávajúcim a kupujúcim na základe preberacieho protokolu.

-Nafotiť ( aj s mobilom) a Opísať stav meračov, vody, elektriky, plynu. Dôležité je, aby na fotke bolo ja výrobné, alebo iné identifikačné číslo, aby kompetentný dodávateľ vedel neskôr presne, ktoré meračov patrí vám.

- Odovzdanie všetkých kľúčov od predmetu (byt, pivnica, schránka, spoločné priestory, karty od bezpečnostných dverí na výrobu kľúčov ....).

- Ak ste kúpili zariadený byt, dom dôležitým faktorom je: Odovzdanie záručných listov od spotrebičov, prípadne revízne správy, statické posudky a pod.)

- Kópia faktúr od dodávateľov (na prehlásenie odberateľa je štandardne potrebný POD, EIC kód, ktorý nie je uvedený na jednotlivých meračoch. Tieto kódy sú vyznačené na vyúčtovacích faktúrach od dodávateľa a slúžia pre dodávateľa ako identifikátor.

Stiahnite si náš formulár.


 Prehlásenie užívateľa u správcu bytového domu.

- Odhlásenie je najlepšie absolvovať spoločne s novým majiteľom, prípadne sa najskôr od platieb odhlási predávajúci a následne sa nahlási nový majiteľ. Odporúčam tam predom zavolať. Všetko sa dá vo väčšine prípadov zariadiť formou emailu a zaslaním spomínaného preberacieho protokolu priamo do správcovskej spoločnosti. V prípade potreby vás zodpovedný pracovník spoločnosti oboznámi s ďalším postupom pre úspešné prehlásenie na nového majiteľa.


Prehlásenie užívateľa u dodávateľov energií.

- Najlepšie je tento krok urobiť v jeden deň telefonicky priamo pri odovzdávaní bytu. (tzn. predávajúci sa odhlási a kupujúci sa následne prihlási). Neodporúčam s týmto krokom vyčkávať dlhšie než 3 dni aby sa nestalo, že nového majiteľa odpoja.

- Odhlásenie sa dá vybaviť aj elektronicky. Na internetovej stránke príslušného dodávateľa si vyhľadáte v tlačivách "zmena odberateľa (prepis)" kde je možné vyplniť tlačivo a kde tiež nájdete pokyny k ďalším postupom.

Vklad kúpnej zmluvy katastrálnym úradom

 Po povolení vkladu kúpnej zmluvy katastrálnym úradom vám poštou na adresu uvedenú v kúpnej zmluve príde do 15 dní od povolenia vkladu tzv.: Rozhodnutie o povolení vkladu KZ. (ak by ste ho potrebovali skôr, dá sa vyzdvihnúť aj skôr osobne, alebo na stránke www.katasterportal.sk overíte, že bol vklad povolený. 


Povinnosti platenia dane z nehnuteľnosti  

 Po obdržaní tohoto dokumentu s názvom rozhodnutie o povolení vkladu je potrebné.

- Odhlásenie sa z povinnosti platenia dane z nehnuteľnosti na príslušnom miestnom úrade. Nespravia to automaticky. Pre Bratislavu je to Magistrát hlavného mesta SR Bratislavy, Oddelenie miestnych daní, poplatkov a licencií na Blagoevovej ulici 9 v Petržalke.

Pre odhlásenie budete potrebovať: spomenuté rozhodnutie o povolení vkladu do katastra nehnuteľnosti a občiansky preukaz. List vlastníctva nebude pre tento úkon postačujúci.

Komunálny odpad 

-6)Odhlásenie sa z povinnosti platby za komunálny odpad - toto tiež vybavíte na príslušnom miestnom úrade. Môžete to vybaviť rovnako elektronicky po vyplnení formulára.

Pre odhlásenie budete potrebovať: spomenuté rozhodnutie o povolení vkladu do katastra nehnuteľnosti a občiansky preukaz.

 Odhlásenie sa z trvalého pobytu 

Ak máte trvalý pobyt na adrese predávaného bytu je potrebné Odhlásenie sa z trvalého pobytu. Po prihlásení sa k trvalému pobytu na inej adrese Vás automaticky odhlásia z trvalého pobytu na pôvodnej adrese. Netreba nikam chodiť. 

Odhlásenie sa z poplatku RTVS

Odhlásenie sa z poplatku RTVS zrušíte ONLINE. Potrebné dokumenty: Doklad o ukončení odberu na danom odbernom mieste alebo doklad o zmene odberateľa na danom odbernom mieste. Oba dokumenty vám na žiadosť vydajú elektrárne.

Viac info. TU!


 Ďalšie ohlasovacie povinnosti:

- Po zmene trvalého pobytu máte povinnosť nahlásiť jeho zmenu inštitúciám:

Banke, zamestnávateľovi a v prípade že podnikáte aj sociálnej poisťovni a podnikateľským registrom. Ak ste vlastníkom motorového vozidla treba sa ozvať na dopravný inšpektorát.

 Viac info. TU!

Zmenu zdravotnej poisťovni 

Zdravotnej poisťovni zmenu trvalého pobytu hlásiť nemusíte, ak ste občanom SVK s trvalým pobytom na území Slovenskej republiky, v opačnom prípade je potrebné zmenu nahlásiť do 8 dní. Pri zmene trvalého pobytu si musíte vymeniť občiansky preukaz za nový do 30 dní.

Pozrite si našu aktuálnu ponuku na predaj a prenájom

Aké povinnosti má kupujúci?

Rovnako, ako VY na strane predávajúceho máte povinnosti po predaji nehnuteľnosti aj KUPUJÚCI má po kúpe nehnuteľnosti povinnosti, na ktoré je dobré nezabudnúť.  

Chcete vedieť aké?

Rád pošlem v prípade záujmu obdobný dokument aj KUPUJÚCEMU vašu nehnuteľnosť a verím, že mu bude dobrým pomocníkom v záverečnej fáze kúpy. Prosím prihláste sa na odber.

Prihláste sa na od odber, tvoríme hodnotné články pre vás.